Demdaal z.s.

 • Zvětšit velikost písma
 • Výchozí velikost písma
 • Zmenšit velikost písma
Home Tábory (archiv) (2010) Cesta kolem světa
(2010) Cesta kolem světa

Obecné informace

Email Tisk PDF

logo tábora

Termín tábora:

 • 30. 7. – 9. 8. 2010

Místo:

 • Areál tábořiště Odolenka, Hrádek-Odolenov, 342 01
 • Jedná se o chatkový rekreační objekt uprostřed lesů pod vrcholem Svatoboru na Sušicku, ubytování v chatkách po 4 – 5 osobách.

Motto: Naše cesta není jen sázka, ale Láska.

První tábor, který byl "on-line" přenášen prostřednictvím těchto stránek a je zde kompletní fotogalerie.

 

Vlaštovka z tábora "Cesta kolem světa"

Email Tisk PDF

Po ujasnění záležitosti s časovým posuvem můžeme hrdě prohlásit, že se nám cestu kolem světa za pouhých 80 dní podařilo zvládnout. Velké díky všem!

Ze srdce děkujeme za návštěvu na táboře, svědectví života, pomocnou ruku:
 • boromejka S.M. Veronika (Indie), p. Petra Brychtová (Bulharsko),
 • P. Vlastimil Kadlec OMI, P. Marek Adamczuk OMI
 • manželé Korbelovi (majitelé táborového areálu)
 • vozíčkáři Plzeňska- Václava Koupilková, Eva Firklová, Jiřina Remešová, Anna Stejskalová, Dáša Lechnýřová, doprovod Marie Monhartová, Dáša Lechnýřová, řidič Olda Netrval
 • Jiřinka Petrášková - studenská praxe
 • P. Jan Wirth - sloužil nedělní mši Svatou
 • otec Pavel Liška a jeho strýc
Děkujeme také všem, kdo nás podpořili finančně nebo jakýmkoliv jiným způsobem. Seznam sponzorů naleznete ZDE.

 • !!! NEPŘEHLÉDNĚTE !!! do Videogalerie bylo vloženo 5 exkluzivních videí z tábora v HD kvalitě PLUS další čtyři videa od Ořechů !!!

 • !!! JE TO TADY !!! do Fotogalerie bylo právě vloženo více než 3000 fotografií, které mapují všechny táborové dny


Děkujeme ještě jednou všem, kdo jste na nás mysleli, modlili se za nás nebo nás jakkoliv podporovali na naší cestě.

Vedení tábora

Willy FogWilly Fog 2

 

Postavy

Email Tisk PDF

Stručně

Anglický obchodník Willy Fog se v Londýně vsadí s bankéřem Sullivanem o půlku svého jmění, že dokáže procestovat svět za 80 dnů a přesně ve stanoveném termínu se vrátit do Londýna. Vydá se na cestu, kde ho doprovázejí věrní přátelé Barnabáš a Tico (Čiko). Sullivan si ale najme zlého Chidlinga, aby Willymu Fogovi jeho cestu překazil. Hrdinové musejí na svém putování zdolat mnoho překážek. V patách jim je stále neúnavný Chidling, a také dva policisté Scotland Yardu.

Hlavní postavy (dle seriálu)

 • Willy Fog (PETR) je anglický Gentleman, který svou rozhodností a charismatem zvládá všechny překážky. I když se snaží ze všech sil vyhrát sázku, v těžkých chvílích se projeví jako opravdový přítel. Pro záchranu svých věrných druhů nejednou riskuje zpoždění na cestě, a tím pádem i prohru.
 • Barnabáš (LUKÁŠ) (v originále Rigodon) a Čiko (BĚTKA) jsou dva nerozluční přátelé, kteří Willyho Foga doprovázejí a stále mu pomáhají.
 • Princezna Romy (ANIČKA V.) přibude k cestovatelům později. Měla být upálena v indické džungli, poté co jí zemřel manžel. Tehdy jí Willy Fog zachránil život a Romy se k němu přidala.
 • Chidling (HOLINA Honza "Holík" Holub (Sokolov)) (v originále Transfer) je zločinec, kterého najal Sullivan, aby zabránil Willymu Fogovi dosáhnout včas cíle cesty a vyhrát sázku. Chidling hrdiny neustále pronásleduje a vymýšlí stále nové překážky, často velmi nebezpečné. Navíc je to mistr převleků, takže se mu dlouho daří tajit svou pravou podobu.
 • Inspektor Dix (SRBIČ) je snaživý policista, který díky nedorozumění považuje Willyho Foga za bankovního lupiče a chce ho zatknout a předat Scotland Yardu. Doprovází ho jeho Asistent Bally (SAM). Později se ale oba s Willy Fogem spřátelí a společně s Ballym mu pomáhají.
 

Plán cesty

Email Tisk PDF
Odkud / kam Dopravní prostředek Počet dnů
Londýn / Suez vlak a loď 7
Suez / Bombaj loď 13
Bombaj / Kalkata vlak 3
Kalkata / Hongkong loď 13
Hongkong / Jokohama loď 6
Jokohama / San Francisco loď 22
San Francisco / New York vlak 7
New York / Londýn loď a vlak 9
Celkem: 80

Around_the_World_in_Eight_Days

Příběh podle románu Julesa Verna (Cesta kolem světa za osmdesát dní (1873)

Příběh začíná 2. října roku 1872 v Londýně a jeho hlavními hrdiny jsou bohatý, osamělý a svobodný anglický džentlmen Phileas Fogg se svým francouzským sluhou Passepartoutem (v některých českých vydáních označován jménem Proklouz), který se nechal u Philease Fogga zaměstnat, protože věřil, že díky pánovým pravidelným zvykům bude mít klidnou službu. Netuší, že jeho pán si odpoledne v Reformním klubu, jehož je členem, přečte v The Daily Telegraph článek o otevření nové železniční tratě v Indii a spočítá si, že díky tomu je nyní možno vykonat cestu kolem světa během osmdesáti dnů. Když ostatní členové klubu vyjádří své pochybnosti o provedení takovéto cesty, vsadí se s nimi o celé své jmění (dvacet tisíc liber), že cestu uskuteční. A tak se ještě téhož dne večer musí Passepartout se svým pánem vydat vlakem ve 20.45 na strastiplnou cestu. Oba netuší, že jsou sledováni detektivem Fixem ze Scotland Yardu, protože Fogg odpovídá popisu bankovního lupiče.
Cestovatelé se bez problému dostanou do Suezu a nastoupí na parník do Bombaje. Fix cestuje s nimi, protože nezískal v Egyptě včas zatykač, a záměrně se spřátelí s Passepartoutem. V Bombaji všichni nastoupí na vlak do Kalkaty. Brzy se však ukáže, že zpráva o dokončení železnice byla poněkud přehnaná, a tak cestovatelé musí část cesty překonat na slonech, za které Phileas Fogg zaplatil závratnou cenu dva tisíce liber. Během této cesty zachrání Fogg s Passepartoutem z pohřební hranice mladou indickou ženu Aoudu, která měla být podle místních zvyků proti své vůli upálena se svým mrtvým manželem. Protože by Auda nebyla ve své vlasti v bezpečí, slíbí jí, že jí vezmou k jejímu příbuznému do Hongkongu.
V Kalkatě se Fix pokusí Fogga zatknout, ale tomu je umožněno složit kauci. Fix je donucen následovat Fogga lodí do Hongkongu. Tam Fogg zjistí, že Aoudin příbuzný se odstěhoval někam do Evropy a rozhodne se vzít Aoudu na další cestu sebou. Protože detektiv Fix má poslední šanci, jak zatknout Fogga na místě, kde ještě platí britské zákony, zdrží Passepartouta v opiovém doupěti a tak mu zabrání sdělit Foggovi zprávu o předčasném odjezdu lodi do Jokohamy. Fogg loď sice zmešká, ale zaplatí si cestu v malém člunu do Šanghaje, kde parník do Jokohamy chytí.
Z Jokohamy se dostanou bez problému přes Pacifik do San Francisca, přížemž Fix slíbí Passepartoutovi, že teď bude Fogga na jeho cestě podporovat (chce ho mít brzy na britské půdě, aby ho mohl zatknout). V San Franciscu nastoupí všichni na vlak do New Yorku. Cestou jsou však přepadeni Indiány, kteří zajmou Passepartouta jako rukojmího. Úspěšnou snahou o jeho zachránění se však Fogg natolik zdrží, že zmešká loď do Liverpoolu. Brzy však nalezne malý parník, mířící do Bordeaux, a přesvědčí posádku, aby změnili kurz lodě na Britské ostrovy. Loď pluje po několik dnů plnou parou a brzy se vyčerpá zásoba paliva. Fogg loď proto draze koupí a spálí jako palivo všechny její dřevěné části. Dostane se včas do Queenstownu (dnes Cobh) v Irsku a chce se přes Dublin a Liverpool dostal do Londýna. Fix jej však zatkne. Omyl se zakrátko vysvětlí, protože pravý bankovní lupič byl před několika dny zadržen. Fogg podlehne náhlému popudu a srazí Fixe dobře mířeným direktem na zem, nicméně zmešká vlak a vrátí se do Londýna o pět minut později a tím sázku prohraje.
Druhý den se Fogg ve svém domě omlouvá Aoudě, že v důsledku prohrané sázky přišel o všechen majetek a nemůže jí finančně podporovat. Aouda se mu však náhle vyzná, že ho miluje, a zeptá se ho, zda si jí nechce vzít za ženu. Fogg okamžitě zavolá Passepartouta, aby zajistil kněze. U něj Passepartout zjistí, že není 22. prosince, jak si Fogg, Aouda i Passepartout myslí, ale teprve 21. prosince, takže Fogg ve skutečnosti sázku vyhrál. Jak to bylo možné? Phileas Fogg, aniž by to tušil, získal k dobru jeden den, protože cestoval východním směrem. Po překročení každého poledníku směrem na východ, získal čtyři minuty. A tak, jelikož obvod Země má celkem 360 stupňů, to úhrnem dělá 360 × 4 = 1440 minut, čili 24 hodin. To, že tento fakt zjistil Phileas Fogg čirou náhodou, je nejméně pravděpodobnou částí celého románu, neboť jednak Fogg na začátku příběhu věnoval velkou pozornost časovému rozvrhu celé cesty, jednak se posunutí data muselo po překročení datové čáry projevit už ve Spojených státech.

Skutečně navštívené země:

Flag_of_the_United_Kingdom.svg
Flag_of_Italy.svg
Flag_of_India.svg
Flag_of_Vietnam.svg
Flag_of_Japan.svg
Flag_of_the_United_States.svg
Flag_of_Ireland.svg
 

Aktivity

Email Tisk PDF

MEZIDRUŽINOVÉ BODOVÁNÍ

 • Velká mapa s rozdělenými světadíly
 • 6 skupin postupně zakresluje svou trasu, která je pro všechny společná, ale bude zachycen i způsob dosažení síle (tvar spojnice)
 • Tvar spojnice zachycuje způsob, jak skupina během dne fungovala – rovná čára je idylka, klikatá jsou hádky a nespory

NÁPADY

 • Tisk novin – viz http://www.taborovehry.wz.cz/cesta-kolem-světa-nastenka
 • Vyrobit velký globus – zeměkouli – zajímavá dekorace nebo i funkční model trasy (musel by se ale asi otáčet:)
 • Slepit s dětmi z papíru malé „globusy“ a vyznačovat na ně trasu
 • O poledním klidu hrát pro děti postavy s motivem konkrétního dne – děti hádají stylem ANO-NE
 • Ráno zeměpisná přednáška o konkrétní zemi – oficiality a pár zajímavostí, projekce i praktické ukázky
 • Během dne stylem oblékání (alespoň pomocí detailů) připomenout konkrétní zemi
 • Reprodukovaná hudba během dne ve stylu konkrétní země
 • Využívat maximálně buzoly, GPS, azimuty, … 
 • Každé dítě by mohlo mít svůj cestovní pas (Chidling hlídá, kdo je zapomene), zapisovat myšlenky dne a výsledky "cestovatelského života“ – razítka a výsledky bodování úklidu
 • Přenášet fotky z tábora prostřednictvím www.demdaal.cz téměř on-line rodičům
 • napsat několik vět v jiném jazyce a pamatovat si je na body
 • zapojit hudební nástroje dětí
 • vytvořit skupinky, které mají během dne vyhrazený čas – hudba, sport, příprava Mše, deskovky
 • inspektoři kontrolují během tábora pasy dětí